تست هوش، تخمین عملکرد فکری فعلی دانش‌آموز از طریق انجام وظایف مختلف است که برای ارزیابی و استدلال هوش طراحی شده است. ضریب هوشی دانشجو (IQ) معمولاً با تست استاندارد با آزمون‌های مرجع هنجار اندازه‌گیری می‌شود.

هوش شامل توانایی تفکر، حل مشکلات، تجزیه و تحلیل موقعیت‌ها و درک ارزش‌های اجتماعی، آداب و رسوم و هنجارها است.

در صورت نیاز و درخواست مراجعه کنندگان، تست‌های تخصصی هوش در مرکز کاردرمانی آزادی توسط کارشناسان و تراپیست‌های با تجربه انجام می‌شود.

تست هوش

جوانب مثبت و منفی تست هوش


مطمئناً تست‌های ضریب هوشی موافقان و مخالفانی دارند. از آزمون ضریب هوشی می‌توان برای بدست آوردن رقمی استفاده کرد که در طیف وسیعی از شکل‌ها قرار دارد (منحنی توزیع نرمال) و می‌توان با استفاده از این منحنی یک فرد را با بسیاری از افراد مقایسه کرد. این نوع آزمون دارای مزایا و معایبی است که باید بیشتر بررسی شود.

جوانب مثبت

لیست مزایای تست‌های تخصصی هوش در مرکز کاردرمانی آزادی:

بینش تشخیصی ارزشمند

ارائه تعریفی درباره اینکه هوش ذاتی چیست و چگونه کار می‌کند چالش برانگیز است. ما حتی تلاش می‌کنیم بدانیم که چگونه آن را از برخی جهات اندازه‌گیری کنیم. برخی از افراد می‌توانند به دانش آموخته شده اعتماد کنند اما این همیشه تعیین نمی‌کند که سرعت پردازش ذهنی، توانایی استدلال یا حافظه کاری یک شخص چگونه باشد. با انجام تست‌های هوش که این عناصر را اندازه گیری می‌کند، می‌توان نقاط قدرت و ضعف را به طور دقیق مشخص کرد.

شناسایی افراد مستعد

تست هوش روشی موثر برای شناسایی افرادی است که توانایی فکری بالاتر از حد متوسط ​​دارند. این گروه از افراد معمولاً در محل کار یا مدرسه دست و پنجه نرم می‌کنند زیرا سطح بالایی از ناامیدی و کسالت را تحمل می‌کنند. این آزمون‌ها امکان شناسایی زودهنگام این نگرانی، آغاز روند سریع‌تر یادگیری و ارائه تجربه آموزشی یا حرفه‌ای غنی‌تر را فراهم می‌کنند.

به درک نحوه کار مغز کمک می‌کند

هنگامی که آزمایش هوش نتایج صدها رویکرد مختلف را فراهم می‌کند که هزاران شرکت کننده از سراسر جهان را درگیر می‌کند، سپس متخصص در مرکز کاردرمانی می‌تواند بینش جدیدی در مورد نحوه کار مغز بدست آورد. این اطلاعات به ما امکان می‌دهد تا یک برنامه درسی را دوباره ارزیابی کنیم، طراحی کلاس‌ها را تغییر دهیم یا حتی نحوه ارائه داده‌ها به دانش آموزان یا بزرگسالان را برای تشویق حفظ حافظه تنظیم کنیم.

  بازی درمانی برای تقویت گفتار کودک

می‌تواند دانش‌آموزانی را که در معرض عقب افتادن از سیستم اموزشی هستند را شناسایی کند

شناسایی دانش آموزانی که ممکن است در این سیستم اموزشی عقب بمانند به همان اندازه شناسایی دانش آموزان ممتاز در این زمینه نیز مهم است. اگرچه تماس تلفنی برای بحث در مورد چالش‌هایی که ممکن است دانش آموز با آن روبرو شود هرگز آسان نیست، اما راهی برای کمک به کسانیست که در دسته‌های زیر متوسط ​​قرار می‌گیرند. یافتن راه‌حلی که می تواند به آن‌ها کمک کند راهی به سوی موفقیت پیدا کنند. کارفرمایان می‌توانند برنامه‌های آموزشی اضافی را ارائه دهند و مدارس می‌توانند دستورالعمل‌های اضافی را برای کاهش خطر عقب افتادن کسی ارائه دهند.

منفی‌ها

لیست موارد منفی تست هوش:

برچسب زدن می‌تواند مضر باشد

هر کسی به ویژه کودک دارای شماره‌ای است که معیار دقیق پتانسیل ذاتی وی محسوب می‌شود که ممکن است مشکلاتی در پی داشته باشد. کسانی که برچسب “مستعد” دارند می‌توانند خودپنداره غیرواقعی ایجاد کنند که آن‌ها را وادار می‌کند کمتر تلاش کنند یا دیگران را تحقیر کنند. افرادی که برچسب نقص یادگیری دارند ممکن است از انتظارات پایین مربیان و سایر افرادی که معتقدند نمره ضریب هوشی توانایی آن‌ها را تعریف می‌کند، رنج ببرند و منجر به عدم تحریک و اعتماد به نفس آسیب دیده شود. مشخص شده است که تلاش پیش بینی کننده موفقیت بسیار بهتر از توانایی ذاتی است.

آن‌ها قادر به اندازه‌گیری سایر انواع مهم هوش نیستند

روانشناسان و مربیان دریافته‌اند که انواع مختلفی از هوش در کودکان و بزرگسالان وجود دارد. افراد می‌توانند داری استعداد مختلفی از جمله هوش جنبشی، موسیقی و درون فردی باشند. این‌ها به همان اندازه ریاضیات یا مهارت‌های کلامی برای تجربه انسان ضروری هستند. وقتی این آزمون‌‎ها فقط یک شکل از هوش را اندازه‌گیری می‌کنند، پس می‌تواند یک فرد را به فرایندی هدایت کند که هرگز نقاط قوت آن‌ها را توسعه ندهد و همیشه نقاط ضعف آن‌ها را مورد انتقاد قرار دهد.

می‌تواند منجر به توسعه کلیشه‌ها شود.

هنگامی که نتایج آزمایش هوش وارد می‌شود، افراد می‌توانند آنچه را که نتایج نشان می‌دهد باور کنند زیرا آن‌ها “آزمون” را انجام داده‌اند. این می‌تواند باعث شود آن‌ها باور کنند که فقط بر اساس یک عدد، “باهوش” یا “احمق” هستند. مطالعات بیشماری تأثیر آن را بر اوضاع اقتصادی و جمعیت اقلیت بررسی کرده و دریافته‌اند که فقر می‌تواند نقش موثری در عملکرد دانشجو داشته باشد. حتی کیفیت مدارسی که افراد در آن تحصیل می‌کنند می‌تواند تأثیر مستقیمی در نمره آزمون آن‌ها داشته باشد.

  درمان لکنت زبان در بزرگسالان با کمک گفتاردرمانی

اغلب موارد محدود را آزمایش می‌‍کند.

بیشتر تست‌های هوش شامل اطلاعاتی درباره موضوعات “خلاقانه” که افراد در طول زندگی خود می‌آموزند نیست. این آزمون‌ها تمرکز بر دانش ریاضی، مفاهیم خواندن و اصول علمی دارند. بیشتر آن‌ها فرصتی برای ارائه دانش اجتماعی، شغلی یا خلاقیت به مردم نمی‌دهند. این بدان معناست که این آزمون‌ها برای اندازه گیری یک شکل خاص از هوش به جای توانایی‌های کلی هر فرد ساخته شده‌اند. هرکسی می‌تواند با جاه طلبی موفق شود.

باعث کاهش تنوع در کلاس می‌شود.

وقتی تست هوش در مدارس انجام می‌شود، منجر به ردیابی دانش‌آموزان می‌شود. وقتی مدارس افرادی را که بالاترین و کمترین امتیاز را دارند شناسایی می‌کنند، به طور معمول همه افراد را در هر بخش با هم گروه می‌کنند زیرا این امر روند آموزش را آسان می‌کند. سرانجام باعث ایجاد 3-4 گروه دانشجویی می‌شود که بندرت با یکدیگر تعامل دارند. آن‌ها به جای اینکه به همه اجازه دهند فرصتی برای یادگیری از یکدیگر داشته باشند، با ایجاد یک فضای غیر دوستانه در مدرسه پایان می‌دهند.

انواع متداول تست‌های هوش


انواع متداول تست‌های هوش

تست‌های ضریب هوشی یکی از اشکال شناخته شده تست هنجاری است. سطح مهارت‌های “طبیعی” را با دانش‌آموزان در همان سن مقایسه می‌کنند.

انواع تست‌های تخصصی هوش در مرکز کاردرمانی آزادی:

تست هوش گروهی

آزمون‌های هوش گروهی معمولاً از یک دفترچه آزمون کاغذ و برگه‌های اسکن شده امتیاز تشکیل می‌شوند. آزمون‌های پیشرفت گروهی که زمینه‌های دانشگاهی را ارزیابی می‌کنند، گاهی اوقات دارای یک معیار شناختی هستند. به طور کلی آزمایش‌های گروهی به منظور شناسایی کودک دارای معلولیت توصیه نمی‌شود. با این حال آن‌ها می‌توانند به عنوان یک معیار غربالگری برای بررسی اینکه آیا آزمایش بیشتری لازم است یا خیر، می‌توانند اطلاعات خوبی در مورد سابقه تحصیلی کودک ارائه دهند.

تست هوش فردی

تست‌های تخصصی هوش انفرادی در مرکز آزادی و سایر کلینیک‌ها ممکن است شامل انواع مختلفی از وظایف باشد و ممکن است شامل کتاب‌های تست برای نشان دادن پاسخ‌ها، وظایف مانند پازل و بازی و جلسات پرسش و پاسخ باشد. مقیاس هوش وکسلر برای کودکان (WISC) و مقیاس هوش استنفورد بینه که قبلاً با نام Binet-Simon Test شناخته می‌شد، نمونه‌هایی از آزمون‌های هوش فردی هستند. آزمون WISC شامل سوالات مبتنی بر زبان، نماد و عملکرد است در حالی که آزمون استنفورد بینه به تشخیص دانش‌آموزان دارای ناتوانی شناختی کمک می‌کند.

  ارتباط کودک با والدین :راه‌های ارتباطی مثبت بین والدین و فرزندان خود

آزمون‌های کلامی یا زبانی

در بعضی افراد از ازمون زبانی استفاده می‌‎شود كه در آن دستورالعمل‌ها به صورت كلمه‌ای، كتبی، شفاهی ارائه شده‌اند یا هر دو نفر در حال آزمون برای پاسخ دادن به آن‌ها از زبانی، كلامی یا كتبی استفاده می‌كنند.

محتوای آزمون با موارد کلامی طراحی شده است که ممکن است شامل موارد مختلفی مانند موارد زیر باشد:

  • تست‌های واژگان: افراد در این موضوع لازم است که معنی کلمات یا عبارات را بیان کنند.
  • تست‌های حافظه: این آزمایشات برای آزمایش حافظه کوتاه مدت و طولانی مدت افراد در نظر گرفته شده و شامل همه موارد فراخوانی و شناسایی مواردی مانند شماره تلفن، شماره وسیله نقلیه، معلمان و … است.
  • تست‌های درک مطلب: فرد با استفاده از این تست از نظر توانایی درک و واکنش به یک موقعیت معین آزمایش می‌شود.
  • تست‌های اطلاعاتی: فرد با استفاده از این آزمون‌ها بر اساس دانش او درباره چیزهای اطرافش آزمایش می‌شود.
  • آزمون‌های استدلال: در این آزمون‌ها از فرد خواسته می‌شود جواب‌هایی را ارائه دهد كه توانایی وی در استدلال منطقی، تحلیلی، سیستماتیک، استقرایی یا استنباطی را نشان می‌دهد مانند مثال‌های 1، 2، 4، 7، 11، 16، 22، 29 ، … .
  • آزمون‌های تداعی: افراد از طریق این ازمون از نظر توانایی در اشاره به شباهت‌ها یا شباهت‌های دو یا چند مفهوم یا اشیا مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

آزمون‌های غیرکلامی و غیرزبانی

این آزمون شامل فعالیت‌هایی است که در آن استفاده از زبان ضروری نیست. تست‌های عملکرد نمونه‌های معمولی این نوع تست‌ها هستند. در اینجا فرد از طریق اشیا مورد آزمون قرار می‌گیرد. جایی به او به صورت شفاهی آموزش داده می‌شود و واکنش‌های فرد با توجه به رویکرد فرد نسبت به کار ارزیابی می‌شود. سپس راهنمایی‌های لازم به وی ارائه می‌شود.

آزمون‌های رایانه‌ای

آزمون‌های رایانه‌ای به طور گسترده‌تری در دسترس هستند اما مانند همه آزمون‌ها و معاینات باید قبل از انتخاب این قالب، نیازهای کودک را در نظر بگیرند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس