کودکان بیش فعال ممکن است از بیش فعالی و عدم تمرکز خود خسته شوند که این علائم به هنگام خواب بیشتر خواهند بود. حدود 50 تا 95 درصد از کودکان مبتلا به مشکلات عصبی مثل بیش فعالی علائمی از اختلالات خواب را نیز نشان می‌دهند. ملاتونین می‌تواند به این کودکان برای کاهش استرس و بی خوابی کمک کند.

ملاتونین چیست؟

ملاتونین یک هورمون طبیعی در بدن است که توسط پیشانی (گل‌چیین) تولید می‌شود. این هورمون به بیشتر ماهیت های خواب برای روند خواب و بیداری کمک کننده است. ملاتونین در بدن به موازات زمان‌های نامعین روزانه به تولید شعاع می‌بخشد و ترکیب هواشناسی داخلی بدن که عملک کردن هرگونه شیوه تفکر چون سخت‌طلبی و خواب‌رفته‌خوابی و جلوگیری‌از‌فداح‌باشی از گلیسین و فلوئوریک سیستم هارومون‌هایی، شامل سترونیک هرمون، تعداد داکاسیات هرمون، ملاتونین و سراتین، سنتتیک، اخمدی …‌. این تاثیرات آنها در پردازش ایمنیتی، فاعل‌مکن‌خفیف، فضای مناسب برای خویشیریک‌کردن در بدن کودک‌زمرده که برای شکل‌گیری سامَرون اطلاعات از هورمونات تشارکان، واقف شوند. فعالیت بیشتر ملاتونین به دست خداست،زیرا در سامرا در انسانان هورمون های مانند خود را محافظت کند و فراموش نکند.

در حالت طبیعی، سطح ملاتونین بدن در شب افزایش می‌یابد و در صبح به حالت باسرمی خود بازمی‌گردد، به این ترتیب کمک به تنظیم ریتم طبیعی خواب و بیداری بدن می‌کند. همچنین، ملاتونین به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی نیز شناخته شده است که می‌تواند در مقابله با آسیب‌های اکسیداتیو و پیری سلول‌ها موثر باشد.

برخی از افراد ممکن است به علت شرایطی مثل اختلاف ساعت‌های تابع‌انداز و تغییرات روزانه، مشکلات خواب یا کاهش تولید ملاتونین نیاز به مصرف مکمل ملاتونین داشته باشند. اما همیشه قبل از مصرف هرگونه مکمل یا دارو، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

آیا داروهای بیش فعالی باعث بی خوابی می‌شوند؟


آیا داروهای بیش فعالی باعث بی خوابی می‌شوند؟داروهای محرک بسیاری از علائم بیش فعالی را تسکین می‌دهند. این امر به خصوص در مواردی که بی خوابی در اثر بیش فعالی ایجاد شده باشد مفید خواهد بود. با این حال داروهای محرک مثل ریتالین فعالیت دستگاه عصبی مرکزی را نیز افزایش می‌دهند و بی خوابی به عنوان یکی از اصلی‌ترین عوارض جانبی آن‌ها گزارش شده است.

ملاتونین برای کودکان بیش فعال (ADHD)


ملاتونین برای کودکان بیش فعال (ADHD)ملاتونین به طور طبیعی در مغز به عنوان پاسخی در برابر تاریکی تولید می‌شود. این هورمون به حفظ چرخه‌ی خواب و بیداری کمک کرده و در واقع ملاتونین زمان آغاز خواب را به مغز اعلام می‌کند ولی مغز افراد بیش فعال با تأخیر این ماده را تولید می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند که تولید ملاتونین در افراد عادی حدود ساعت 9:30 شب شروع شده در حالی که این اتفاق در افراد بیش فعال حدود 1 ساعت بعد شروع می‌شود. تولید ملاتونین در کودکان بیش فعال نیز دیرتر و حدود ساعت 10:15 شب می‌باشد.

  کم توجهی کودکان :درمان اختلال کم توجهی کودک با دارو، کاردرمانی و...

تولید دیررس ملاتونین باعث عقب افتادن زمان خواب و طولانی شدن زمان به خواب رفتن خواهد شد. تأخیر در تولید ملاتونین مشکلات خواب در کودکان بیش فعال را توجیح می‌کند. درنتیجه مصرف ملاتونین تحت نظر پزشک می‌تواند به کودکان بیش فعال برای خوابیدن بهتر کمک کند.

ملاتونین چیست؟


ملاتونین چیست؟ملاتونین یک هورمون طبیعی در بدن بوده که توسط غده‌ی پینه آل به عنوان بخشی از روند آغاز خواب در مغز تولید می‌شود. زمانی که شما در محیط تاریک قرار می‌گیرید بدن شما ملاتونین بیشتری تولید کرده و تولید ملاتونین در روشنایی کمتر خواهد شد.

مکمل ملاتونین را می‌توان به طور طبیعی از منابع حیوانی دریافت کرده و یا آن را در آزمایشگاه تولید کرد. این دارو به صورت قرص، پچ و شربت وجود دارد. نشان داده شده که ملاتونین می‌تواند دارویی مؤثر در کاهش اختلالات خواب باشد.

آیا ملاتونین برای کودکان بی خطر است؟


آیا ملاتونین برای کودکان بی خطر است؟استفاده‌ کوتاه مدت از ملاتونین برای اکثر افراد بی خطر بوده و برای درمان اختلالات خواب مؤثر است. بر اساس مطالعات انجام شده کودکان مبتلا به بیش فعالی با مصرف ملاتونین به همراه داروهای خود سریع‌تر به خواب رفته و خواب طولانی‌تری خواهند داشت. به عقیده‌ پزشکان این کار خطری نخواهد داشت.

با این حال اطلاعات کافی در مورد مصرف طولانی مدت ملاتونین و همچنین عوارض جانبی احتمالی آن به خصوص در دوزهایی بالاتر از مقدار تولید شده در بدن وجود ندارد. به همین دلیل مهم است که برای مصرف این دارو با متخصص اطفال مشورت کنید چراکه شرایط همه‌ی افراد یکسان نخواهد بود.

چقدر ملاتونین می توانم به کودک خود بدهم؟


ملاتونین معمولاً در قرص‌های 3 و 5 میلیگرمی تولید می‌شود. 5 میلیگرم برای افراد کم سن و سال دوز نسبتاً بالایی بوده و معمولاً از قرص 3 و یا حتی 1 میلیگرم در اطفال استفاده می‌شود.

چه زمانی باید ملاتونین را مصرف کرد؟


آیا ملاتونین برای کودکان بی خطر است؟بهترین موقع مصرف ملاتونین 90 تا 120 دقیقه قبل از خواب خواهد بود. این کار فرصت کافی برای متابولیزه شدن ملاتونین و ایجاد سیگنال خواب در مغز را به بدن می‌دهد. ملاتونین نباید مستقیماً در زمان خواب مصرف شود و این کار یکی از اصلی‌ترین تصورات غلط در مورد این داروست. به طور کلی عمل کردن ملاتونین به 2 ساعت زمان نیاز خواهد داشت. این دارو فرد را آرام کرده و به خوابیدن او کمک می‌کند.

  چه کودکانی نیاز به کاردرمانی دارند: اوتیسم،سی پی، اختلال رشد و حرکتی

اثرات منفی ملاتونین


مطالعات هیچ گونه خطری در رابطه با این دارو پیدا نکرده‌اند و خطر وابستگی به این دارو نیز وجود ندارد. با این وجود برخی از افراد بسته به دوز مصرفی واکنش‌های منفی نسبت به این دارو نشان می‌دهند. هرچقدر دوز دارو بیشتر باشد احتمال بروز عوارض بیشتر خواهد بود. در ادامه به برخی از عوارض جانبی ملاتونین در اطفال اشاره می‌کنیم:

 • خواب آلودگی
 • افزایش شب ادراری
 • سردرد
 • سرگیجه
 • بی قراری

دیگر نکات مربوط به خواب کودکان بیش فعال


دیگر نکات مربوط به خواب کودکان بیش فعالمداخلات رفتاری خواب می‌توانند خواب، علائم بیش فعالی، کیفیت زندگی، عملکرد روزانه و رفتار کودک را بهتر کنند. در کودکان بیش فعال داشتن زمان خواب منظم و بهداشت خواب می‌تواند ارتباط خواب و تخت خواب را تقویت کند. سعی کنید با ایجاد تغییرات تدریجی و تمرکز بر اقدامات مؤثر این کار را انجام دهید. به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • تا چند ساعت قبل از خواب مصرف قند و کافئین را قطع کنید.
 • یک ساعت قبل از خواب اجازه‌ی دیدن تلویزیون را ندهید.
 • در طول روز به مقدار کافی ورزش کنید.
 • یک روتین خوشایند برای خواب ایجاد کنید مثل حمام آب گرم قبل از خواب
 • اتاق خواب را تاریک، خنک و ساکت نگه دارید.
 • هر روز در ساعت مشخصی بخوابید و بیدار شوید.
 • از یک پتوی توپی سنگین استفاده کنید.

سؤالات متداول


اگر مبتلا به بیش فعالی هستم باید ملاتونین مصرف کنم؟

مصرف کوتاه مدت ملاتونین برای اکثر افراد بی خطر بوده و برای القای خواب مؤثر است. بر اساس مطالعات انجام شده کودکان مبتلا به بیش فعالی با مصرف ملاتونین به همراه داروهای خود سریع‌تر به خواب رفته و خواب طولانی‌تری خواهند داشت.

آیا ملاتونین می‌تواند اختلالات رفتاری ایجاد کند؟

شایع‌ترین عوارض جانبی ملاتونین خواب آلودگی در طول روز، سرگیجه و سردرد هستند. از جمله عوارض با شیوع کمتر می‌توان به درد شکم، استرس خفیف، بی قراری، سردرگمی و احساس افسردگی اشاره کرد.

آیا کودکان مبتلا به بیش فعالی دوپامین کمتری دارند؟

سطح دوپامین در مغز باید در بازه‌ی بسیار کوچکی قرار بگیرد تا فرد بتواند تمرکز داشته باشد ولی در بیماران ADHD سطح دوپامین پایین خواهد بود.

آیا کودک من می‌تواند هر شب ملاتونین مصرف کند؟

پزشکان عقیده دارند که کودک نباید به طور طولانی مدت ملاتونین مصرف کند.

  اوتیسم کودکان: درمان غیر دارویی (فیزیوتراپی و کاردرمانی) اتیسم

آیا ممکن است کودک به ملاتونین وابسته شود؟

برخلاف دیگر داروهای خواب ملاتونین باعث ایجاد وابستگی نخواهد شد.

آیا 10 میلیگرم ملاتونین زیاد است؟

ملاتونین در صورت مصرف در دوز نرمال که بین 0.2 تا 0.5 میلیگرم در اطفال است خطری نخواهد داشت.

آیا کودک من می‌تواند در طول روز ملاتونین مصرف کند؟

این کار باعث خواب آلودگی در طول روز شده و ملاتونین باید به هنگام شب مصرف شود.

درمان جایگزین ملاتونین برای کودکان چیست؟

اگر به دنبال راهی سالم برای آرام کردن کودک خود قبل از خواب هستید، دمنوش های گیاهی روشی عالی به عنوان جایگزین ملاتونین خواهند بود. ترکیبات مختلف دارای اسطوخودوس و سنبل الطیب می‌توانند به خواب طبیعی کمک کنند.

آیا ملاتونین برای کودکان خطر دارد؟

ملاتونین اغلب به عنوان یک محصول طبیعی و ایمن در نظر گرفته می‌شود، اما برای کودکان همیشه بهتر است قبل از استفاده از محصولات ملاتونین یا هر نوع مکمل دیگر، با پزشک خود مشورت کنید. به همین دلیل استفاده از ملاتونین برای کودکان تحت نظارت پزشک توصیه می‌شود.

مصرف ملاتونین در کودکان ممکن است در موارد خاص مفید باشد، مانند کودکانی که مشکلات مربوط به خواب دارند یا نیاز به تنظیم ریتم خواب و بیداری خود دارند. اما بصورت کلی، لازم است به دقت بررسی شود که محصولات درستی و بدون عوارض جانبی برای کودکان استفاده شوند.

بنابراین، پیش از اینکه ملاتونین یا هر نوع مکمل دیگری به کودکان دهید، بهتر است با پزشک کودک مشورت کنید تا بهترین توصیه‌ها برای مورد خاص فرزندتان را در نظر بگیرید.

آیا ملاتونین به خواب کودکان بیش فعال کمک می‌کند؟

بله، ملاتونین ممکن است به کودکان بیش‌فعال کمک کند. ملاتونین یک هورمون طبیعی است که توسط مغز تولید می‌شود و نقش مهمی در تنظیم چرخه خواب و بیداری انسان‌ها دارد. با افزایش سطح ملاتونین در بدن، ممکن است ریتم خواب و بیداری بهبود یابد و به کودک کمک کند تا بهتر بخوابد و آرامش بیشتری را تجربه کند.

مصرف ملاتونین برای کودکان ممکن است در مواردی مانند مشکلات خواب، بیش‌فعالی، اضطراب و استرس مفید باشد. اما همواره بهتر است پیش از استفاده از محصولات ملاتونین، با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین روش برای کودک خود را بررسی کنید.

همچنین، استفاده از ملاتونین باید با دقت و توصیه پزشک انجام شود و مصرف بیش از حد ممکن است به جای کمک به خواب کودکان، به مشکلات دیگری منجر شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس