امروزه قبول نشدن کودکان در سنجش مدرسه به یک نگرانی و دغدغه ی بزرگ برای مادران تبدیل شده است. در صورتی که این مساله برای بسیاری از کودکان کاملا طبیعی است و علل آن چندان نگران کننده نیست.  سنجش مدرسه، فرآیندی است که اطلاعات مختلفی را در زمینه ی نقاط ضعف و قوت، حافظه کوتاه و بلند مدت و توانایی های کودک مورد بررسی قرار می دهد. سنجش مدرسه ممکن است شامل بررسی عوامل شناختی، تحصیلی، رفتاری، جسمی (شنوایی و بینایی سنجی) و سایر عوامل رشد باشد. سنجش مدرسه، شامل اطلاعاتی است که توسط والدین و کودک ارائه می شود.پس از بررسی نتایج سنجش مدرسه، آموزش ویژه و خدمات مرتبط با آن برای کودک در نظر گرفته می شود، زیرا کودک بدون سنجش نمی تواند آموزش ویژه ببیند.

در این مقاله هدف از انجام سنجش، علت قبول نشدن کودکان در سنجش مدرسه  و راهکارهایی برای آن مورد بحث قرار گرفته است.

برای دریافت مشاوره درباره یعلت قبول نشدن کودک در سنجش مدرسه، تاثیر کاردرمانی در حل این مشکل و یا برای رزرو نوبت در کلینیک کاردرمانی روشا با شماره تلفن های 02166099693 تماس حاصل فرمایید.

سنجش کودکان


از چالش ثبت نامی که بگذریم، در تمام مدارس، ثبت نام کلاس اولی‌ها منوط به داشتن برگه ای از سوی پایگاه‌های سنجش سلامت است که هر ساله از سوی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در سراسر کشور برپا می‌شود و تا پایان شهریور برپاست. در این پایگاه‌ها بینایی، شنوایی، سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی انجام می‌شود و اگر در هر کدام از ملاک‌ها سنجشگران تشخیص بدهند نیاز است تا نوآموز به مراکز تخصصی ارجاع داده شود، این کار صورت می‌پذیرد و در نهایت تشخیص داده می‌شود که دانش آموز برای تحصیل در مدارس عادی مناسب است یا نه.

هدف از انجام سنجش مدرسه 

هدف اصلی از انجام سنجش مدرسه یا آزمون مدرسه، ارزیابی عملکرد و پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان است. این سنجش‌ها به منظور ارزیابی مهارت‌ها، دانش، فراگیری و توانایی‌های دانش‌آموزان در حوزه‌های مختلفی از جمله علوم، ریاضی، زبان انگلیسی و سایر دروس علمی و عمومی انجام می‌شود.

به طور کلی، سنجش مدرسه به مدارس و معلمان کمک می‌کند تا عملکرد دانش‌آموزان را ارزیابی کرده و مشکلات و نیازهای آموزشی آن‌ها را شناسایی کنند. این سنجش‌ها به مدارس اطلاعات مفیدی در مورد روند یادگیری و پیشرفت دانش‌آموزان ارائه می‌دهند و به معلمان کمک می‌کنند تا برنامه‌های درسی، راه‌های آموزشی و فرصت‌های ارتقاء آموزشی خود را بهبود بخشند.

  درمان ضربه مغزی خفیف و شدید در کودکان و بزرگسالان

همچنین، انجام سنجش مدرسه به والدین و خانواده‌ها نیز اطلاعاتی در مورد پیشرفت تحصیلی فرزندانشان ارائه می‌دهد و می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا در رشد و پیشرفت تحصیلی فرزندان خود پیگیری بیشتری داشته باشند و از راهنمایی و حمایت مناسب برای آن‌ها برخوردار شوند.

بنابراین، انجام سنجش مدرسه به‌عنوان یک ابزار ارزیابی مهم در فرایند آموزش و پرورش به منظور ارتقاء کیفیت تحصیلی و پیشرفت دانش‌آموزان انجام می‌شود.

علت قبول نشدن کودکان در سنجش مدرسه


رایج ترین علت قبول نشدن کودکان در سنجش مدرسه شامل این موارد میباشد:

 • استرس جدایی از مادر : یکی از علت های اصلی قبول نشدن کودکان در سنجش مدرسه، استرس و نگرانی آنها از برخورد با افراد و محیط های جدید و یا ترس جدا شدن از مادر و وارد شدن به اتاق مشاوره بدون حضور والدینشان میباشد.
 • اختلال یا ناتوانی: بسیاری از کودکان دارای اختلالات شناختی، یادگیری، توانایی در انجام فعالیت خاص و یا بسیاری از موارد دیگر میباشند . در سنجش ورود به مدرسه این اختلالات توسط کارشناسان تشخیص داده شده و مورد بررسی قرار می گیرند
 • نداشتن اعتماد به نفس کافی: بسیاری از کودکان از اعتماد به نفس پایینی برخوردارند و یا خجالتی میباشند و همین موضوع باعث قبول نشدن آنها در سنجش مدرسه میشود.
 • عدم توانایی کافی در برقراری ارتباط: در این مورد میتوان والدین را تا حدودی مقصر دانست. کودکان نیاز دارند تا در محیط خانواده و یا در میان دوستان خود مورد توجه قرار گیرند. تشویق کودک در خانه به انجام فعالیت و یا مشارکت، گذراندن زمانی مشخص با کودک جهت بازی در خانه و فراهم کردن محیطی برای پرورش و رشد استعداهای کودک همگی در افزایش توانایی های کودک جهت برقراری ارتباط موثر میباشند. امروزه متخصصین کاردرمانی میتوانند کمک بسیاری به کودکان و مادران در این زمینه داشته باشند.
 • بیماری از جمله کم خونی:   کم خونی کودکان باعث میشود که در روز سنجش بی حال و یا حالت خواب آلودگی داشته باشند . بنابراین کارشناسی که او را معاینه می‌کند وقتی با عدم قطعیت و انرژی پایین در پاسخدهی کودک مواجه شود او را در آزمون سنجش رد می‌کند.

قبول نشدن کودکان در سنجش مدرسه و آزمون مجدد


در صورتی که کودک در سنجش اولیه پذیرفته نشود، سنجش مجدد برای وی در نظر گرفته میشود. فاصله زمانی این سنجش معمولا دو هفته میباشد و در این مدت والدین باید آمادگی های لازم را برای کودک فراهم کرده و با او تمرین داشته باشند.

  عدم یادگیری رنگها توسط کودکان و راهکارهای درمان آن توسط کاردرمانی

آماده کردن کودک برای قبول شدن در سنجش مدرسه


قبول نشدن برخی از کودکان در سنجش کاملا طبیعی است و به معنای ناامید شدن و سرزنش کردنش او نیست. برای غلبه بر این مشکل، والدین نقشی مهمی را ایفا میکنند. در این قسمت به برخی از روشهای آماده کردن کودک برای قبول شدن در سنجش مدرسه اشاره شده است:

آماده کردن کودک برای قبول شدن در سنجش مدرسه

 • باید میزان وابستگی کودک به مادر و یا محیط خانه کمتر شود. تلاش کنید که اضطراب او را از قرار گرفتن در محیط‌‌های غریبه کم کنید، او می‌تواند در آزمون دوم قبول شود. برای این کار لازم است او را در محیط‌های مشابه مدرسه مانند مهدکودک و یا کلاس های پرورش خلاقیت ببرید و بگذارید دوست پیدا کند. پس از اینکه ترس کودکتان از تنها قرار گرفتن در محیط‌های اجتماعی از بین رفت، برای آزمون دوم به مرکز مراجعه کنید، این‌بار فرزند شما می‌تواند از پس سوال‌ها بر بیاید.
 • برای اینکه کودک شما در آزمون سنجش موفق باشد بهتر است قبل از آزمون او را یک چکاپ سلامت کامل ببرید تا مواری چون اختلال بینایی، شنوایی و یا کم خونی تشخیص داده و درمان شود. برای مثال، مواردی چون کم خونی با دارو و تغذیه درمان میشود.
 • کودک خود را به صورت بازی درگیر پرسش و پاسخ کنید. پرسیدن سوالات متعدد میتواند چالش بر انگیز باشد .
 • بر روی اعتماد به نفس کودک تمرین کنید. خجالتی بودن کوک میتواند باعث قبول نشدن او در سنجش مدرسه شود.
 • برای او داستان بخوانید و پس از پایان از او بخواهید داستان را بطور خلاصه برای شما تعریف کند.
 • در کارهای خانه او را مشارکت دهید و یا از او بخواهید بخشی از وظایف خود را در خانه انجام دهد.
 • از کاغذ، مداد، اسباب بازیهای فکری ، چسب و خمیر بازی استفاده کنید و کاردستی جدیدی با همکاری کودک خود بسازید.
 • اعداد و رنگ ها را قبل از سنجش به کودکان خود یاد دهید.
 • میتوانید از یک متخصص کاردرمانی در این زمینه کمک بگیرید.

علت قبول نشدن کودک در سنجش مدرسه چیست؟

علت‌های مختلفی می‌تواند منجر به عدم قبول کودک در سنجش مدرسه شود. برخی از این علل عبارتند از:

1. نداشتن آمادگی کافی: در بعضی موارد، کودکان برای شرکت در سنجش مدرسه آماده نیستند و احتمال آن که به شکل مناسب و با موفقیت در آن شرکت کنند، کم است.

  کودک فراموشکار: علت و راه کار کمک به حواس پرتی فرزندان

2. نقص در مهارت‌های تحصیلی: اگر کودک به صورت کافی مهارت‌های تحصیلی موردنیاز را نداشته باشد، ممکن است به خوبی در آزمون مدرسه عمل نکند.

3. عدم تمرین کافی: اگر کودک به تمرین کافی در مدت زمان معقول اخیر پرداخته نباشد، ممکن است عملکردش در آزمون مدرسه قابل قبول نباشد.

4. مشکلات روانی یا اجتماعی: برخی از کودکان ممکن است با مشکلات روانی یا اجتماعی مواجه شوند که باعث شود عملکرد آن‌ها در آزمون مدرسه کاهش یابد.

5. فشار و استرس: وقتی کودکان زیر فشار و استرس قرار دارند، احتمال قبول شدن آن‌ها در آزمون مدرسه کمتر است زیرا توانایی آن‌ها برای اجرای بهینه در شرایط استرسی کاهش می‌یابد.

6. عدم حمایت و راهنمایی مناسب از سوی والدین و مربیان: حمایت و راهنمایی مناسب از سوی والدین و مربیان می‌تواند به کودک کمک کند تا برای سنجش مدرسه آماده‌تر شود.

با توجه به علت قبول نشدن کودک در سنجش مدرسه، می‌توانید به صورت مشروط یا دائمی اقدامات و تلاش‌های لازم را برای آماده‌سازی و ارتقاء عملکرد کودکتان انجام دهید. همچنین، اگر احساس می‌کنید که کودک نیاز به راهنمایی یا حمایت حرفه‌ای دارد، می‌توانید به متخصصین مشاوره و آموزشی مراجعه کنید.

چگونه باید کودک خود را برای سنجش مدرسه آماده کرد؟

برای آماده‌سازی کودک برای سنجش مدرسه می‌توانید از روش‌ها و راهکارهای زیر استفاده کنید:

1. تشویق و انگیزه‌بخشی: به کودک خود تشویق کنید و انگیزه بدهید تا بهترین خود را در آزمون نشان دهد.

2. تمرین: برای آزمون‌های مدرسه به کودک خود تمرین‌های مرتب و منظم ارائه دهید تا با مقوله‌های مختلف آشنا شود.

3. تقویت توانایی‌های مختلف: به کودک خود کمک کنید توانایی‌های مختلف ریاضی، علوم، زبان انگلیسی و خواندن و نوشتن خود را تقویت کند.

4. مدیریت زمان: به کودک خود آموزش دهید که چگونه زمان خود را بهینه استفاده کند و برای مطالعه و تمرین‌ها زمان کافی را اختصاص دهد.

5. مطالعه مفاهیم و مباحث موردنیاز: اطمینان حاصل کنید که کودک شما تمام مباحث و مفاهیم موردنیاز برای آزمون مدرسه را متوجه است.

6. آزمون‌های تمرینی: برای کودک خود آزمون‌های تمرینی بگذارید تا با شرایط آزمون آشنا شود و تجربه کافی را در این زمینه کسب کند.

7. ایجاد محیط آرام: اطمینان دهید که کودک در زمان آزمون در محیطی آرام و بدون مزاحمت و نگرانی قرار دارد تا بتواند بهترین عملکرد را ارائه دهد.

با اجرای این روش‌ها و راهکارها، کودک شما برای مواجهه با آزمون‌ها و سنجش‌های مدرسه آماده خواهد بود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس