فلج چهار اندام، همچنین به عنوان فلج چهارگانه نیز شناخته می‌شود، فلج بدن از حداقل شانه‌ها به پایین است. فلج نتیجه آسیب به نخاع است که از ارسال پیام از مغز به بقیه بدن جلوگیری می‌کند. طناب نخاعی در داخل استخوان ستون فقرات شما نیست. نخاع از اعصاب تشکیل شده است که توسط مهره‌های ستون فقرات محافظت می‌شوند و در داخل آن قرار گرفته اند. محل آسیب نخاع ، شدت فلج را تعیین می‌کند. کاردرمانی افراد مبتلا به فلج چهار اندام را قادر می‌سازد که به زندگی عادی و قبلی خود بازگردند.

 علت فلج چهار اندام


 علت فلج چهار اندام

دو راه اصلی که فرد به بیماری فلج چهار اندام مبتلا می‌شود این است که تروما منجر به آسیب نخاعی یا در نتیجه یک بیماری پزشکی این آسیب به نخاع وارد می‌شود. دانشمندان گزارش می‌دهند که تا 90٪ موارد آسیب نخاعی ناشی از تروما است.

صدمات نخاعی که می‌تواند باعث فلج چهار اندام شود

 • تصادفات رانندگی – شایع‌ترین منبع آسیب نخاعی یک تصادف با وسیله نقلیه است. در تصادفات اتومبیل نه تنها راننده بلکه افراد در هر سنی که در ماشین هستند، می‌توانند آسیب ببینند. هنگامی که تنها 20 روز سن داشت ، نیکلاس در اثر یک تصادف رانندگی دچار فلج چهار اندام شد.

افتادن- در کنار حوادث رانندگی ، سقوط و افتادن دومین علت شایع در فلج چهار اندام به علت آسیب نخاعی است. دالن 52 ساله بود که از نردبان سقوط کرد و دچار فلج چهار اندام شد.

خشونت – ضربات و ضرب و شتم و ضربات ناشی از اصابت گلوله به همراه سایر اشکال از خشونت در موارد زیادی از کوادری پلژی  یا فلج چهار اندام به عنوان عامل آسیب شناخته می‌شوند. بیشتر افراد مبتلا به فلج چهار اندام در اثر خشونت ، مردان جوان هستند.

 • صدمات ورزشی – حوادث غواصی 66٪ از آسیب‌های نخاعی مربوط به ورزش و در نتیجه فلج است. با این حال ، ورزش‌های دیگری وجود دارد که برای ستون فقرات خطرناک است. بردی به دلیل تصادف ترامپولین در دانشگاه مجروحیت نخاعی را در کالج تجربه کرد.
 • نتیجه عمل جراحی یا روش‌های پزشکی – خیلی کمتر ، فلج چهار اندام در اثر عمل جراحی ستون فقرات ایجاد می‌شود.

شرایط پزشکی یا بیماری‌هایی که می‌توانند باعث ایجاد فلج چهار اندام شوند

فلج چهار اندام همچنین ممکن است در اثر مشکلات پزشکی و بیماری‌هایی که بر اعصاب نخاعی تأثیر می‌گذارد ایجاد شود.

 • بیماری‌های ساقه مغز می‌تواند منجر به ناهنجاری در عملکرد اعصاب جمجمه شود که ممکن است منجر به بروز مشکلات پزشکی از جمله فلج چهار اندام شود. این مشکلات همچنین می‌تواند شامل مننژیت ستون فقرات باشد که ساقه مغز و نخاع را آلوده کرده و می‌تواند باعث ایجاد فلج چهار گانه اندام‌ها شود.
 • سکته مغزی در ساقه مغز می‌تواند در عملکردهای حیاتی مانند تنفس و ضربان قلب اختلال ایجاد کند و همچنین ممکن است منجر به فلج چهار اندام شود. هنگامی که جریان خون قطع می‌شود ، مانند حالتی که در سکته مغزی اتفاق می‌افتد، سیگنال‌های مغزی مختل می‌شوند ، از جمله سیگنال‌هایی که به بازوها یا پاها فرستاده می‌شوند و در نتیجه فلج می‌شوند.

 چگونه فلج چهار اندام بر بدن تأثیر می‌گذارد


چگونه فلج چهار اندام بر بدن تأثیر می‌گذارد

اثرات جسمانی زیادی در نتیجه فلج چهار اندام وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • عدم توانایی در حرکت اندام در زیر محل آسیب. بعضی اوقات بسته به محل آسیب یا انحطاط نخاع ، گردن را نیز شامل می‌شود.
 • تغییر در حساسیت به پوست. برخی از مبتلایان به فلج چهار اندام قادرند احساساتی را بر روی پوست خود احساس کنند. احساسات ممکن است به طور مداوم یا متناوب احساس شود. برخی می‌توانند احساس درد کنند. این امر می‌تواند ناامید کننده باشد وقتی که برای تسکین درد نمی‌توانید اندام خود را جابجا کنید.
 • کنترل مثانه و روده. به دلیل اختلال در برقراری ارتباط بین مغز و سایر اعضای بدن ، فرد مبتلا به فلج چهار اندام روش جدیدی را برای خالی کردن مثانه و روده‌ها می‌آموزد.
 • تغییر در عملکرد جنسی. این امر از فردی به شخص دیگر متغیر است. برخی از افراد قادر به حفظ عملکرد جنسی نیستند در حالی که برخی دیگر با کارهای روانشناسی ، عملکرد نعوظ ، ارگاسم یا باروری خود را تنظیم می‌کنند.
 • عفونت‌ها و زخم‌ها. کاهش تحرک می‌تواند منجر به زخم بستر شود. اگر فردی دارای تراشه و دستگاهی با سیم و الکترود کاشته شده در زیر پوست باشد ، خطر مداوم عفونت وجود دارد.
 • افزایش وزن. حرکت بدن کالری می‌سوزاند ، اما اگر راهی برای جابجایی بدن وجود نداشته باشد گزینه‌های کمتری برای سوزاندن کالری وجود دارد. اگر یک فرد مبتلا به فلج چهار اندام اضافه وزن داشته یا چاق شود ، سلامت آن‌ها به خطر می‌افتد.
 • استرس عاطفی. افسردگی ، اضطراب ، عصبانیت ، احساس ناامیدی و درماندگی بر فرد مبتلا به کوادری پلژی تاثیر منفی می‌گذارد.
 • استرس رابطه ای. روابط خانوادگی و پویایی دوستی برای همیشه تغییر می‌کند. هنگامی که اعضای خانواده مراقبین شوند ، استرس و فشار وجود دارد.
 • مشکل در تنفس. این نگران کننده ترین جنبه در فلج چهار اندام است. مغز نمی‌تواند به طور مناسب با دیافراگم ارتباط برقرار کند تا نفس بکشد. در موارد دیگر ، ماهیچه‌های قفسه سینه ضعیف می‌شوند تا بدن به اندازه کافی قوی نباشد که به تنهایی نفس بکشد.

کار درمانی در بهبود فلج چهار اندام


کار درمانی در بهبود فلج چهار اندام

متخصصان کار درمانی با در نظر گرفتن عوامل جسمی ، روانی ، اجتماعی ، شغلی و زمینه ای که بر عملکرد شغلی تأثیر می‌گذارد ، مهارت‌ها و نکات لازم را برای تسهیل در تعیین اهداف و دستیابی به اهداف مشترک برای فرد در نظر می‌گیرند. آن‌ها در تجزیه و تحلیل فعالیت‌ها و تطبیق وظایف ، به افراد در توسعه مهارت‌های مورد نیاز برای تحقق اهداف خود تخصص دارند. به عنوان اعضای اصلی تیم مراقبت‌های بهداشتی ، متخصصان کاردرمانی به افراد مبتلا به فلج چهار اندام کمک می‌کنند تا به خانه و اجتماع خود بازگردند و با موفقیت در مشاغل معنادار شرکت کنند

دست درمانی

دست درمانی

یک متخصص کاردرمانی می‌تواند اسپلینت ها و برنامه‌های ورزشی را برای حفظ موقعیت عملکردی ، جلوگیری از انقباض و حفظ زیبایی شناسی اندام‌های شما ارائه دهد.

سازگاری‌های خانگی یا ساختمان‌های جدید

متخصصین کاردرمانی در مورد نیازهای خانگی مراجعه کنندگانی که آسیب نخاعی دارند ، دانش تخصصی دارند. آن‌ها با فرد بیمار کار می‌کنند تا بدانند که چگونه می‌خواهند و چگونه می‌توانند در محیط خانه خود زندگی کنند و سپس توصیه‌هایی را ارائه می‌دهند تا متناسب با آن هماهنگ کنند. این امر ممکن است کارهای بزرگی نظیر سازگاری با سرویس بهداشتی و آشپزخانه ، از طریق آسانسورهای کف دار ، باز شدن درب و رمپ‌ها را شامل شود ، یا ممکن است شامل تغییرات کوچک‌تر با ریل دستگیره دار و یک طرح تغییر یافته باشد. متخصصین کاردرمانی اهمیت سازگاری در خانه را که دقیقاً باقی مانده است تشخیص می‌دهند و به یک محیط بالینی تبدیل نمی‌شوند. متخصصان حرفه ای از طریق طراحی محیطی گسسته ، اطمینان می‌یابند که خانه فرد بیمار در حالی که محل استراحت و پناهگاه بودن آن‌ها باشد ، نیازهای آن‌ها را برآورده سازد.

تجهیزات

تجهیزات

احتمالاً مواردی از تجهیزات تخصصی وجود دارد که برای کمک به فرد بیمار در دستیابی به پتانسیل خود و به دست آوردن بیشترین استفاده از روز خود لازم است. این موارد ممکن است شامل صندلی‌ها و تختخواب باشد و یا ممکن است این دستگاه‌های کنترل محیطی باشد که به مشتری امکان می‌دهد تلویزیون ، رادیو ، چراغ ، درب یا پرده خود را از صندلی خود اداره کند. صندلی‌های چرخ‌دار –  بخش مهمی از پشتیبانی کاردرمانی برای مراجعین به دنبال آسیب نخاعی است. بازار ویلچر گسترده است و داشتن مشاوره و راهنمایی حرفه ای مناسب در مورد انتخاب صندلی چرخ‌دار مناسب برای نیازهای هر مشتری مهم است.

جابجایی و حمل و نقل

اگر حرکت داوطلبانه کاهش یابد ، ممکن است یک متخصص کاردرمانی بخواهد چگونگی استفاده افراد یا تجهیزات را برای تسهیل حرکت بین صندلی چرخ‌دار ، تختخواب ، توالت ، حمام یا صندلی دوش بررسی کند. این امر می‌تواند از طریق استفاده از بالابر و برقی و همچنین اطمینان از اینكه همه طرف ها در مورد استفاده ایمن و مناسب از آن آموزش دارند ، استفاده كنند.

توان‌بخشی

توان‌بخشی

اهداف توان‌بخشی بیمار باید به صورت خاص باشند. یک متخصص کاردرمانی در ابتدای درگیری این اهداف را مشخص می‌کند و برای دستیابی به آن‌ها با مشتری خود برنامه ای را تنظیم می‌کند. توان‌بخشی در نتیجه آسیب نخاعی می‌تواند یک روند آهسته باشد و هدف از ورودی ، تکمیل و پشتیبانی از ورودی است که احتمالاً به عنوان یک بستری دریافت کرده است.

پشتیبانی حرفه ای

هنگامی که زمان مناسب است ، مشتری ممکن است بخواهد به بازگشت به نوعی از کار پرداخت شده یا داوطلبانه بپردازد. یک متخصص کاردرمانی نقش‌های شغلی قبلی و مهارت‌ها و اهداف فعلی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و بازگشت به برنامه کاری را با مشتری خود ترسیم می‌کند.

حل مسئله

متخصصین کاردرمانی حل کننده مشکلات عالی هستند ، و متخصصین کاردرمانی برای مدت زمان طولانی با بیمار کار می‌کنند تا به آن‌ها در غلبه بر چالش‌هایی که آسیب آن‌ها به زندگی‌شان می‌بخشد ، کمک کنند. متخصصین کار درمانی همواره بر اهداف متمرکز شده توسط بیمار هدایت می‌شوند تا از آن‌ها در دستیابی به پتانسیل توان‌بخشی کامل خود پشتیبانی کنند.

کمک‌های دیگر کاردرمان

کمک‌های دیگر کاردرمانی

 • فعالیت‌هایی را که برای هر فرد خاص و منحصر به فرد است ، شناسایی ، کشف کرده و فعالیت‌ها و محیط‌ها را در صورت لزوم اصلاح کنید.
 • به افراد بیاموزید که فعالیت‌های روزمره زندگی مانند تغذیه و لباس پوشیدن را انجام دهند و در صورت لزوم وسایل و تجهیزات تطبیقی را تهیه کنند (به عنوان مثال ، دستگیره‌ها ، و وسایل کمکی دیگر).
 • عملکرد اندام فوقانی را بهینه کنید و از بروز ناهنجاری‌ها جلوگیری کنید (مثلاً برای ارتقاء عضلات ضعیف ، از ارتز استفاده کنید تا بتوانید از صفحه کلید استفاده کنید؛
 • دستگاه‌های صندلی و موقعیت یابی صندلی چرخ‌دار را برای بهینه سازی عملکرد ، تحرک و تعامل در جامعه ارزیابی و توصیه کنید.
 • آموزش در مورد استفاده از فن آوری کمکی با فن آوری پایین و فن آوری بالا (به عنوان مثال ، سازگاری تلفن هوشمند برای استفاده توسط یک شخص با عملکرد دستی محدود ؛ آموزش یک فرد برای استفاده از نرم افزار تشخیص صدا).
 • شناسایی و توسعه فعالیت‌های اوقات فراغت را تسهیل کرده و منابع اجتماعی را کشف کنید (به عنوان مثال شرکت در یک دوره عکاسی در یک مرکز محلی ، پیوستن به تیم بسکتبال با ویلچر).
 • برای سازگاری با محیط مدرسه برای به حداکثر رساندن تجربه فرد با دستگاه‌های آموزشی مشورت کنید (به عنوان مثال ، بازدید از سایت‌های مدرسه ، شرکت در جلسات برنامه آموزش فردی ، ارائه خدمات در اختیار اساتید و دانش آموزان).
 • ارزیابی و آموزش رانندگی را انجام داده و برای اطمینان از ایمنی راننده و مسافر ، سازگاری با وسایل نقلیه را توصیه کنید (به عنوان مثال ، کنترل دستی ، آسانسور).
 • در توسعه روابط صمیمی و یا جنسی از فرد حمایت کنید (به عنوان مثال ، یک زنجیر را انتخاب کنید تا به شخص مبتلا به تتراپلژی اجازه دهید تا یک موقعیت جنسی را حفظ کند).
 • آموزش ، سازگاری و منابع لازم برای فرزندآوری را فراهم کنید (به عنوان مثال ، بطری کودک را برای یک فرد با عملکرد محدود دست سازگار کنید).
 • به افرادی که نیاز به کمک متولیان امر برای مراقبت مستقیم دارند ، توان‌بخشی و آموزش دهید (به عنوان مثال ، با شخصی که دارای فلج چهر اندام بالایی است ، تمرین کنید تا نیازهای مراقبت را به روشی واضح و ادعا کند).
 • ارزیابی مجدد ، حل مسئله و کمک به بیماران در سن و سال‌های جدید امور معمول را شناسایی و ترکیب کنید (مثلاً برای حفظ عملکرد شانه ، صندلی چرخ‌دار قدرتی را به جای صندلی چرخ‌دار معمولی توصیه کنید).
 • استراتژی‌های مدیریت درد و حفظ انرژی را آموزش دهید (مثلاً برای کاهش درد ، الگوهای دستیابی جایگزین را تمرین کنید).
 • با آموزش و تمرین مهارت‌های خود مراقبتی (به عنوان مثال ، بازرسی پوست با آینه و لامپ برای مشاهده بهینه ؛ پخت و پز مواد غذایی کم چرب، غذاهای مقوی با سدیم کم) رفتارهای سالم را ترویج کرده و از بروز عوارض پیشگیری کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس